تبلیغات X
للوکساید۵
سفارش بک لینک
نرم افزار حسابداری
آموزش ارز دیجیتال
لباس خواب
ابزار تادیومی
خرید بک لینک
خرید باغ و باغچه در ملارد
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
ساعت چوبی
جعبه لوح تقدیر
سایبان ماشین
اشکان کالا
رایج مگ
دانلود بازی کم حجم
مجوز موسیقی
مشاوره بازاریابی
وی شاپ
newwell نیوول
تهیه غذا در تهران
شکایت از پزشک
Buy kaspa miner
Buy ks3
Ks3 miner
هنگ درام


جاب ویژن - هر آنچه کارجویان باید در رابطه با اشتغال در استان گیلان و شهر رشت بدانند s

جاب ویژن - هر آنچه کارجویان باید در رابطه با اشتغال در استان گیلان و شهر رشت بدانند

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 454
» بازديد ديروز : 107
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 560
» بازديد سال : 453
» بازديد کل : 560
» اعضا : 0
» مطالب : 26

شهر رشت، بزرگترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر شمالی کشور است که عمده‌‌ی اقتصاد آن وابسته به کشاورزی است. با این حال، صنایع متعددی مثل صنایع فولاد، صنایع نساجی، داروسازی، شیمیایی، غذایی، سلولزی و نقش پررنگی در اقتصاد این شهر و در کل، استان گیلان دارند. در حال حاضر نرخ بیکاری رشت، ۱۱/۴ درصد است. بیشتر فرصت‌های شغلی رشت مربوط به بخش خدمات است. به دلیل وابستگی عمده‌ی اقتصاد این استان به کشاورزی سنتی و نیاز کم به نیروی کار تخصصی، بیش از ۴۰ درصد از آمار بیکاری استان گیلان، مربوط به قشر دارای تحصیلات عالی است. با توجه به الگوی پراکندگی سنی جمعیت استان، از پنج سال آینده، موجی از جمعیت متقاضی کار و استخدام رشت در این استان ایجاد می‌شود.

در سال ۱۳۹۸، مجموعا بیش از ۷ هزار فرصت شغلی در مؤسسات کاریابی رشت ثبت شد ولی تعداد کارجویانی که در کاریابی‌ها ثبت‌نام کرده بودند، ۶۵۱۶ نفر بود که بخش زیادی از آن‌ها دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر بودند و همین گروه، بیشترین آمار به کار گمارده شدگان را که تقریبا یک-سوم افراد متقاضی کار بود. ظاهرا کارفرمایان در مرکز استان گیلان، که بیش از ۶۰ درصد از نیروی کار آن در بخش خدمات و بیش از ۳۰ درصد آن در بخش صنعت مشغول به کار هستند، تأکید بالایی به تحصیلات دارند.

شهر رشت و استان گیلان به دلیل موقعیت و شرایط خاص جغرافیایی، ژئوپولتیکی و آب و هوایی، فرصت‌های بسیار زیادی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای پردرآمد و نسبتا زود بازده دارد. همجواری این استان با دریای خزر و وجود بنادر مهمی مثل بندر انزلی و بندر آستارا و داشتن پایانه‌ی مرزی بسیار مهم با کشور جمهوری آذربایجان، فرصت‌های متعددی برای کار در رشت ایجاد کرده است.

نگاهی کلی به آمار اشتغال و استخدام در استان گیلان و شهر رشت

بر اساس آماری که در سال ۱۳۹۷ به دست آمده است، ۴۴ درصد از جمعیت استان گیلان در اقتصاد این استان نقش دارند. نرخ مشارکت اقتصادی زنان در این استان در همان سال، تنها حدود ۲۱٪ بوده است. با وجود سهم بالای کشاورزی در اقتصاد این استان، تنها حدود ۲۷ درصد از نیروی کار استان گیلان در بخش کشاورزی شاغل هستند و بخش صنعت نیز تفاوت زیادی با بخش اقتصادی ندارد. بیش از ۴۵ درصد از نیروی کار این استان در بخش خدمات مترکز است که بیشتر این آمار مربوط به شهر رشت است.

مطابق با آمار سال ۱۳۹۸، تعداد ۹۹۲۸ فرصت شغلی در استان گیلان به ثبت رسیده است. این در حالی است که تعداد متقاضیان کار در این استان در همان سال، ۸۹۱۰ نفر بوده است. از این تعداد، ۵۲۲۶ نفر مرد و ۳۶۷۴ نفر، زن بوده‌اند. از مجموع تعداد کارجویان، ۳۳۹۱ نفر به کار گمارده شده‌اند که از این تعداد، ۲۰۲۸ نفر مرد و ‍۱۳۶۳ نفر، زن بوده‌اند.

در سال ۱۳۹۷، تنها حدود ۲۱ درصد از جمعیت شاغلین استان را افراد دارای مدرک لیسانس به بالا تشکیل می‌داده‌‌اند و بیش از ۴۶ درصد از جمعیت بیکاران استان، دارای مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر بودند. این موضوع می‌تواند به دلیل سهم بالای کشاورزی در اقتصاد گیلان باشد. از آن‌جایی که کشاورزی در این استان همانند دیگر استان‌های کشور، تا حد زیادی به صورت سنتی انجام می‌شود، نیازی به استفاده از نیروی کار تحصیل کرده وجود ندارد

در سال ۱۳۹۸ در شهر رشت، ۲۱۹۴ نفر از طریق مراکز کاریابی رشت به کار گمارده شدند که از این تعداد، ۱۳۱۶ نفر آقا و ۸۷۸ نفر خانم بودند. عمده‌ی متقاضیان کار در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سالگی قرار داشتند اما تعداد متقاضیان کار در گروه سنی ۳۵ سال به بالا نیز کم نبود که می‌توان آن را به قرار داشتن قله‌ی موج جمعیتی در آن گروه سنی نسبت داد.

مطابق با آمار مراکز کاریابی در سال ۱۳۹۸، در استان گیلان وضعیت استخدام در رشت با اختلاف بسیار زیاد از سایر شهر‌های استان بهتر بوده است. این موضوع می‌تواند بازتابی از این واقعیت باشد که اغلب کسب‌وکارها در شهر رشت در بخش خدمات فعال هستند. این در حالی است که در دیگر شهرها، کشاورزی حرف اول را می‌زند و اکثر نیروی کار فعال در این بخش به صورت استخدامی کار نمی‌کنند و کشاورزان نیز نیروی کار مورد نیاز خود را از طریق کاریابی‌ها درخواست نمی‌دهند بلکه عمدتا از کارگران فصلی استفاده می‌کنند.

ارتباط تحصیلات و جنسیت با اشتغال در استان گیلان

دلیل بیشتر بودن تعداد افراد دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی در میان کارجویان را می‌توان به سطح بالای تحصیلات در این استان و البته، معیارهای سخت‌گیرانه‌تر این افراد برای انتخاب شغل دانست. تعداد افراد استخدام شده در استان گیلان که دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر بودند، با اختلاف بسیار زیاد از سایر افراد بیشتر است. البته باید در نظر داشت که تعداد متقاضیان کار در میان این گروه نیز بیشتر از سایر گروه‌ها از نظر وضعیت سواد است. با این حال، این اختلاف نشان‌دهنده‌ی اهمیت کارفرمایان در این استان به مدرک تحصیلی برای جذب نیروی کار است.

از ۶۵۱۶ نفر متقاضی کار در سال ۱۳۹۸ در شهر رشت، ۲۶۷۲ مورد زن بوده‌اند ولی تنها ۸۷۸ نفر آن‌ها استخدام شده‌اند. امکان کار کردن در خارج از منزل به دلیل کلیشه‌های فرهنگی و انتظار از زنان به عنوان خانه‌دار در شهر سنتی رشت، برای بعضی از خانم‌ها وجود ندارد یا با محدودیت همراه است. با این حال، کار در منزل برای بانوان در رشت کم نیست.

دلیل این موضوع این است تعداد زیادی از فرصت‌های کار در رشت مربوط به کارهایی غیرتخصصی می‌شود که می‌توان در منزل نیز انجام داد. کارهایی مثل بسته‌بندی و نوغانداری از جمله مشاغلی هستند که امکان انجام آن‌ها در منزل و بدون داشتن تجهیزات یا تخصص خاص وجود دارد.

چگونه آگهی‌های استخدام در استان گیلان و شهر رشت را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن آگهی‌های استخدام امروز رشت می‌توانید در ربات تلگرام کاریابی آنلاین جاب ویژن عضو شوید تا فرصت‌های شغلی مناسب خود را به صورت روزانه دریافت کنید. همچنین می‌توانید به صفحه‌ی «فرصت‌های شغلی» در وب‌سایت این کاریابی مراجعه کرده و با قراردادن فیلتر «شهر» روی «رشت-گیلان»، فرصت‌های شغلی مناسب خود را جستجو کنید. همچنین برای مشاهده‌ی آگهی‌های شغلی در همه‌ی شهرهای استان گیلان می‌توانید فیلتر «شهر» را روی «تمامی شهرهای گیلان» قرار دهید.

دسته :
برچست ها :
نظرات
نظرات مرتبط با این پست
استخدام رایگان
استخدام رایگان در تاریخ 12:56 ساعت 12:56 گفته :
ممنون از مقاله خوبتون
استخدام رایگان
استخدام رایگان در تاریخ 12:57 ساعت 12:57 گفته :
مقاله خوبی بود.
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد